Ruská Čita, která je silným podporovatelem trolejbusové dopravy a momentálně pokračuje v přípravě stavby nové dlouhé trati ke své severozápadní hranici, se rozhodla při příležitosti 50letého výročí existence trolejbusů zprovozněných 30. 12. 1970 zřídit ve městě trolejbusový památník. Vyřazený vůz ZiU-9 z roku 1992 svěřil místní trolejbusový dopravní podnik lokálnímu umělci, Vjačeslavu Ljogen’skemu, a ten jej po zkrácení a osazení trubkami symbolizujícími let vzduchem natřel nejprve načerno. V této podobě jej ve spolupráci s DP umístil na připravený podstavec a způsobil tím ve městě velké haló. Trolejbus si rázem vysloužil přezdívku „pekelný“…
Vzápětí se sociální sítě zaplnily různými komentáři na adresu tohoto počinu, přičemž trolejbus téměř okamžitě dostal označení „pekelný“. Radnice Čity vydala 26. října 2020 prohlášení, že černá barva má představovat jen základní nátěr a trolejbus musel být v tomto stavu nejprve osazen, přičemž bude do konce října opatřen jinou barvou. Jestli tomu tak mělo být opravdu už od počátku, zůstává poněkud záhadou, každopádně výslednou barvou se nakonec stala zlatá. Památník umístěný u místní vozovny byl nazván jako „Vpřed letící trolejbus“ a k němu byl ještě přidán menší artefakt nazvaný „Šťastný lísteček“ (ten je mimochodem v černé). Za toto umělecké dílo získal autor, který rád pracuje s kovem a prohlásil, že „svět se už dávno zbláznil“, v přepočtu zhruba 30 tisíc Kč, samotná instalace pak vyšla na zhruba tutéž částku.
Místní lidé si na netradiční památník rychle zvykli a pořizují si u něj často své fotografie. Před necelým týdnem se ředitel Zabajkalského uměleckého salónu, Aleksandr Lesnjanskij, zabýval otázkou, zda zahraniční sdělovací prostředky budou o tomto trolejbusu reportovat, tento článek tedy budiž zřejmě první vlaštovkou.