Přestože polský Solaris během své historie vyrobil několik speciálů, z nichž můžeme jmenovat například letištní autobusy, pojízdné ambulance pro darování krve či prototypy, které nezamířily do sériové výroby, jedné oblasti se přece jen producent z Bolechowa u Poznaně vyhýbal – armádnímu sektoru. Přesto dnes minimálně dva autobusy Urbino v provedení určeném pro nasazení ve válečných konfliktech existují, byť se nejedná o nová vozidla, ale až dodatečně přestavěná. Asi nikoho přitom vzhledem ke geopolitickému dění nepřekvapí, že se netradiční úprava zrodila na Ukrajině.
Z autobusů darovaných do země modro-žlutého praporu skončilo nejspíše ve službách armády větší množství vozů, většina z nich by měla sloužit nadále k přepravě pasažérů, byť už nejde o civilisty, ale muže a ženy s hodnostními nárameníky. Uvádí se, že některé z darovaných autobusů jsou využívány například pro přepravu branců na cvičiště, pro transport do kasáren, anebo k evakuaci civilistů pod taktovkou ozbrojených sil.
Dvojice autobusů nesoucí značku polského Solarisu se však dočkala nezvyklé přestavby, která se odehrála v režii nadace Humanosh Foundation Sława i Izka Wołosiańskich. Už v srpnu loňského roku se podařilo domluvit s polským městem Piła, že dojde k předání dvojice již nepotřebných autobusů Solaris Urbino 10 ev. č. 372 a 374, jež ve městě sloužily od roku 2004 (rokem výroby jsou však obě vozidla ještě o rok starší). Už tehdy se uvádělo, že autobusy mají být využity na přestavbu na pojízdné vojenské ambulance, které budou primárně sloužit potřebám raněných ukrajinských vojáků.
Desetimetrová Urbina se dočkala razantní přestavby interiéru i exteriéru vozu. V prostor pro cestující nezůstal zachován kámen na kameni. Veškerá sedadla byla demontována a namísto nich byl vytvořen prostor pro tři lůžka, Navíc přibylo umyvadlo, nádrž na vodu, prostory na zdravotnický materiál, klimatizace s dezinfekcí atp. Veškerá okna (včetně výplně dveří) byla pokryta dodatečnou ochranu v podobě pancéřového plechu, přední okna řidiče získala dodatečnou ochranu v podobě pletiva. Autobusy obdržely po svém „zvojenštění“ nové registrační značky 2MEД 002 a 2MEД 004.
Svou výbavou jsou po přestavbě koncipovány nikoli jako pouhé sanitky, ale jako pojízdné chirurgické sály, byť vybavené jen nejnutnějším zařízením. Jako výhoda je vnímána jejich nízkopodlažnost s plošinou u prostředních dveří, kdy lze do vozidel najet jednoduše s nosítky. Nutné chirurgické zákroky mohou probíhat přímo v blízkosti frontové linie, odkud se mohou autobusy v případě potřeby vlastní silou přemístit kamkoli to bude zapotřebí.
Nadace Humanosh se na záchraně životů ukrajinských obyvatel a vojáků podílí prakticky od počátku konfliktu, jenž vyvolala Ruská federace napadením svého souseda bez vyhlášení války dne 24. 2. 2022. Spolupracovat má přibližně s 200 mediky, zejména z Polska. Pravidelně organizuje přesuny kolon sanitek (čítajících vždy cca 30 vozů), které přijíždějí na letiště na území Polska, odkud je možné zajistit transfer zraněných již letecky do různých nemocnic. Záběry z přestavby autobusu ukazuje video pod tímto odkazem.