V současné době probíhají v blízkosti pražského hlavního nádraží stavební práce soustředěné do Opletalovy ulice, jejichž cílem je rekonstrukce dlouhodobě odpojených kolejí a jejich napojení na nově vybudovanou kolejovou konstrukci, která vznikla během výluky v červnu letošního roku. Tramvaje se na znovuobnovený apendix vrátí po 30 letech v příštím roce, čímž navážou na poslední, sem běžně zajíždějící linku – historickou 91, jež torzo trati ve „velké Opletalově“ (tento pojem Vám osvětlíme vzápětí) využívala v sezoně roku 1992.
V krátké době se již podruhé podaří pražskému magistrátu vybudovat (sic kratičký) úsek nové tramvajové sítě, která je formálně vedena jako rekonstrukce existující trati. Loni vznikla podobným způsobem krátká nová tramvajová trať na Pankráci (se stejnojmennou zastávkou). Ta se, na rozdíl od nyní budované odbočky na Opletalovu ulici, dočkala i využití v podobě pravidelné linky číslo 19.
Pro tramvaje je ve vztahu k Opletalově ulici typické, že jim dějiny umožňují střídavě ulici využívat, anebo naopak ponechávat osiřelou. Historie místní tramvajové tratě je spjata úzce s okružní dráhou, která měla spojit dnešní hlavní nádraží se Žižkovem a skrze Floru se přes Orionku a náměstí Míru vrátit zpět kolem muzea a státní opery k hlavnímu nádraží. Mimochodem mělo jít o vůbec první napojení dnešního hlavního nádraží na tramvajovou trať, což je vzhledem k významnosti a skutečnosti, že Praha měla již od roku 1875 koňku, poměrně zajímavé.
Zmíněnou okružní dráhu měl původně postavit František Křižík, jenomže Praha se postavila proti záměru, aby provozovatelem dráhy byl soukromník, a tak Křižík zadarmo předal svůj projekt Královským Vinohradům (jež byly tehdy samostatnou obcí). Dráha skutečně v roce 1897 ve dvou etapách vznikla a byla svým charakterem jedinečná, protože jednu její půlku vlastnily Královské Vinohrady a tu druhou město Praha, nicméně vozidla obou dopravců jezdila okružně po celé trase. Tento stav sdílené infrastruktury však trval jen od září do prosince 1897, kdy Královské Vinohrady svůj podnik Praze prodaly.
Ačkoli předtím již existovaly jiné elektrické tramvaje na katastru dnešní Prahy (vzpomeňme například dráhu Smíchov – Košíře či trať Praha – Libeň – Vysočany), byla okružní trasa přes Vinohrady první dráhou ve vlastnictví města, a tudíž přímým předchůdcem dnešního pražského DP. Tramvajový okruh se zároveň na třech místech (v blízkosti křižovatky „U Bulhara“ a u dnešního Olšanského náměstí a u křižovatky dnešních ulic Anglická – Škrétova – Bělehradská) přibližoval již dříve vybudované trase koňky. Ta byla prozatím ještě podnikem soukromým. Od 1. 7. 1898 ale Elektrické podniky královského hlavního města Prahy síť koňky převzaly, a mohly tak začít s její postupnou elektrifikací.
A zde se dostáváme poprvé k tramvajové trati v Opletalově ulici. Na křižovatce U Bulhara se sice trať elektrické tramvaje přibližovala trase koňky, ale k vzájemnému propojení obou systémů nebyl zpočátku důvod. Jako zajímavost můžeme uvést, že elektrická tramvaj zde byla dokonce pouze jednokolejná, přičemž až do roku 1900, kdy zde došlo ke zdvoukolejnění, museli před vozem z bezpečnostních důvodů chodit pěšky průvodčí. Když Elektrické podniky převzaly provoz koňky, začalo se i s přípravou na vzájemné propojení mezi žižkovsko-vinohradským okruhem a původní trasou koňky z roku 1883. To bylo do provozu (spolu se zmíněným zdvoukolejněním) uvedeno v prosinci 1900 (technicko-bezpečnostní zkouška se uskutečnila dne 17. 12.). Na obou tratích byly vloženy i kolejové přejezdy umožňující obracení vozů, nebylo ale možné odbočovat od centra města (z Hybernské ulice) směrem k okružní trase. Na tom nic nezměnil ani 26. srpen 1901, kdy byla koňka na Hybernské ulici elektrifikována.
Jelikož však bylo žádoucí, aby vznikla kolejová propojka umožňující jízdu vozů bez jejich obracení na kolejových přejezdech, bylo rozhodnuto o vybudování spojky vedené právě dnešní Opletalovou ulicí (tehdy Mariánskou). Zárodek tohoto propojení se zrodil vlastně už v roce 1897. Jak jsme si řekli, byl provoz koňky v soukromých rukách a Praha počítala s tím, že bude dále rozšiřovat svou síť elektrických tramvají. Při budování „své“ poloviny okružní trasy přes Žižkov a Vinohrady tak byly směrem do dnešní Bolzanovy ulice vloženy výhybky s cílem následného prodloužení přes Senovážné náměstí. Jenomže koupí koňky se zdálo být budování souběžné kolejové trasy vzdálené zhruba 120 m od Hybernské ulice zbytečné. Přesto se výhybky dočkaly využití, a to od 17. 6. 1901, kdy došlo k vytvoření 110 m dlouhé dvoukolejné odbočky s jednokolejným kusým ukončením, tedy přibližně do míst dnešní tramvajové zastávky Hlavní nádraží. Tato odbočka sloužila krátce běžnému provozu – končila zde linka ze Smíchova později označená číslem 9 –, nicméně po elektrifikaci „spodní“ žižkovské trati (už od 28. 10. 1901) byla tato linka prodloužena a odbočka nadále sloužila pouze pro odstavování vozů.
V roce 1903 ale došlo k jejímu prodloužení (ve formě dvoukolejné tratě) skrze Opletalovu ulici a k jejímu zaústění do trasy na Hybernské ulici. Tím bylo možné vést přímé spoje z centra města (od Prašné brány) k Hlavnímu nádraží (a dále k Národnímu muzeu). Nová spojka byla do provozu uvedena po necelém měsíci výstavby dne 19. 11. 1903. Přímo v Opletalově ulici byl zřízen i kolejový přejezd, který mohl opět sloužit v případě potřeby i pro obracení vozů. Nová trať přes Opletalovu ulici s napojením na dříve vybudované odstavné koleje v Bolzanově ulici měřila 265 m.
Tento stav trval do roku 1925, konkrétně do 17. 11. 1925, kdy byla trať v Opletalově ulici zrušena a následně i snesena. Důvodem bylo vybudování nové tramvajové tratě, jež byla vedena dále Bolzanovou ulicí směrem k Senovážnému náměstí, tedy tak, jak jezdí tramvaje dodnes (do provozu uvedena 24. 1. 1926) a jak byly de facto plánovány již v roce 1897. Vzájemné spojení s tramvajovou tratí na Hybernské ulici skrze Opletalovou ulici se zdálo být již nepotřebné, protože přímé spojení k nádraží bylo již čtyři roky zajištěno novou kolejovou spojkou, která vznikla přímo na křižovatce U Bulhara. Ta se totiž v období od 3. 8 do 7. 9. 1921 dočkala zásadní rekonstrukce, na jejímž konci byly vloženy nové kolejové oblouky (a zrušeny původní kolejové přejezdy), takže nově bylo možné odbočovat z Hybernské ulice k hlavnímu nádraží už i na křižovatce U Bulhara a trať v Opletalově ulici de facto osiřela.
V roce 1947 se však tramvaje na Opletalovu ulici opět vrátily, a to v souvislosti s rozhodnutím vytvořit dodatečnou manipulační smyčku, jež byla do provozu uvedena dne 18. 4. 1947. Zatímco v letech 1903–1925 byla trať v Opletalově ulici dvoukolejná a sloužila běžnému provozu, nyní vznikla jen jednokolejná spojka s napojením na Hybernskou ulici nikoli ve směru do centra, jak tomu bylo původně, ale ve směru ke křižovatce U Bulhara. Bloková smyčka sloužila pro nouzové obracení vozidel, odstavování vadných vlaků, k manipulačním účelům, ale také k příležitostnému pravidelnému provozu. Během spartakiád v letech 1955, 1960 a 1965 zde končila mimořádná posilová linka č. 30 (Dlabačov – Můstek – Muzeum – Hlavní nádraží – Bulhar). V květnu 1956 byly vybudovány nové spojovací oblouky, které zajistily jednak opět spojení Opletalovy ulice s Hybernskou tratí i pro jízdu ve směru k Prašné bráně (do centra; do provozu uveden 27. 5. 1956), ale také obracení vozů od Senovážného náměstí (do provozu uveden již 15. 5. 1956). Přestože trať byla nadále pouze jednokolejná, umožňovalo její napojení využívat trasu v případě nutnosti obousměrně (doloženo například při výluce v roce 1957)
Popisovaný stav setrval do 8. 11. 1971, kdy byla celá manipulační trať v Opletalově ulici zrušena, počítalo se však již s její náhradou za dvoukolejnou trať. S ohledem na soubor stavebních prací (příprava výstavby Severojižní magistrály, nové odbavovací haly hlavního nádraží atp.) byl od 2. 5. 1972 zastaven nejprve provoz na celé trati v Bolzanově ulici a od 23. 6. 1972 došlo i ke zrušení provozu na původní trati kolem staré budovy hlavního nádraží, přičemž náhradou za tuto trať se stala nová dvoukolejná trať svedená do Opletalovy ulice. Zde je nutné si uvědomit, že samotná ulice Opletalova je a byla delší (ústí až u Václavského náměstí) než jen úsek, kterým v letech 1903–1925 a znovu od roku 1947 do roku 1971 jezdily tramvaje. Od 26. 6. 1972 byla do provozu uvedena nejen dvoukolejná trať na oné dříve v textu zmiňované části ulice, ale i na té, která je vedena podél Vrchlického sadů. Pro rozlišení obou částí tratě rozdělené ulicí Bolzanovou se začalo v dopraváckém slangu používat pojmenování „malá Opletalova“ (již dříve využívaný úsek) a „velká Opletalova“, což byla trať podél Vrchlického sadů. Situace v oblasti u hlavního nádraží se tak zcela přeměnila:
- Původní trať vedená před budovou nádraží (v ose dnešní magistrály) byla zcela zrušena, čímž zmizelo i napojení v křižovatce u Bulhara k Hybernské ulici (a k trati na „spodní“ Žižkov obecně) a odbočení do Bolzanovy ulice (v té době již opuštěné) směrem k Senovážnému náměstí.
- Úsek v Bolzanově ulici v místě dnešní zastávky Hlavní nádraží sice osiřel, avšak nedošlo k jeho snesení. V rámci výstavby magistrály se počítalo s vybudováním nového podjezdu, a tak byla trať rekonstruována (a mírně posunuta) a ponechána prozatím jako manipulační pro odstavování vozů s tím, že se počítalo s jejím napojením skrze nový podjezd směrem na Husineckou.
- Roli hlavní spojnice od Muzea přebral od 26. 6. 1972 nově vybudovaný úsek „velkou Opletalovou“ s vytvořením kompletního kolejového propojení na křižovatce Opletalova x Bolzanova umožňujícím odbočení ze všech a do všech směrů s výjimkou napojení „velké Opletalovy“ směrem do Bolzanovy (ve směru na Žižkov).
- Trať v „malé Opletalově“ byla zdvoukolejněna a umožňovala na Hybernské ulici odbočení do všech a ze všech směrů.
Pro úplnost se hodí uvést, že popisovaná trať byla navržena v rámci výstavby podpovrchové tramvaje (a později metra) již v roce 1967, přičemž se původně počítalo s tím, že se bude napojovat na stávající síť tramvají na Václavském náměstí, takže měla být vedena celou délkou Opletalovy ulice (což by jí propůjčovalo délku cca 900 m). Ačkoli se optimisticky předpokládalo, že by k výstavbě nového úseku mělo dojít již během léta 1967 (s datem zprovoznění 15. 9. 1967), nabral celý projekt výrazný skluz, a navíc se dočkal významné změny, když bylo rozhodnuto vést trasu přes Washingtonovu ulici, nikoli od Václavského náměstí, čímž se novostavba zkrátila na 790 m. Zřízeny zde byly dvě nové trvalé zastávky – Bolzanova a Hlavní nádraží.
Výše popisovaný stav ovšem neměl dlouhého trvání. Po dokončení podjezdu pod magistrálou bylo možné vytvořit spojení s Žižkovem tak, jak je známe dnes, a pokračování výstavby magistrály si vynutilo od 25. 3. 1978 zrušení provozu tramvají v celém úseku od Muzea až po křižovatku s ulicí Bolzanovou. Tramvajová trať ve „velké Opletalově“ tak po pouhých šesti letech existence zase zmizela, tedy s výjimkou kratičkého koncového úseku s cca 130 m kolejí (včetně oblouku) u křižovatky s Bolzanovou ulicí, který byl ponechán jako manipulační.
Nadále pak zůstávala i kompletní trať v „malé Opletalově“, byť z ní již nebylo možné dostat se tramvají ke „spodnímu“ Žižkovu, neboť tato trať byla 2. 6. 1977 zrušena (rovněž v souvislosti s výstavbou magistrály). Kolejový trojúhelník zde sice ještě zůstával, koleje na Hybernské směrem k Žižkovu ale končily po pár metrech kuse a patrně v létě 1982 došlo k jejich snesení (i s nevyužitými kolejovými konstrukcemi na Opletalově).
Od 4. 7. 1985 došlo k velkému rušení tramvajových tratí v centru Prahy, které dopadlo i na trať v Hybernské ulici, a tím i v „malé Opletalově“. Zrušení tramvajové trati v ulicích Na Příkopě, Hybernské a Opletalově se stalo společně se zrušením provozu na Václavském náměstí jedním z nejradikálnějších a dodnes diskutovaných koncepčních zásahů do vývoje sítě pražských tramvají (rušení tratí v centru si vynutilo změnu tras hned osmi tramvajových linek), navíc zrušení tratí v Opletalově a Hybernské ulici nebylo nezbytné (žádná pěší zóna zde nevznikala).
Po zastavení provozu na Hybernské a Opletalově ulici byly ještě koleje v lokalitě po nějakou dobu zachovány, stejně jako trolejové vedení, jež totiž bylo využíváno pro napájení tratí v Havlíčkově a Dlážděné ulici. K vytrhávání kolejí na Hybernské ulici došlo v roce 1987 (přičemž trolej zde nadále kvůli potřebě napájení byla), samotná trať do „malé Opletalovy“ ale zůstala nadále napojena na zbytek sítě. V závislosti na postupném ojíždění konstrukcí se však začaly postupně jednotlivé kusy kolejiva odstraňovat. Již v září 1985 byly odstraněny jazyky sjezdové výhybky ve směru z „malé Opletalovy“ do Jindřišské. Srdcovka zde sice zůstala, výhybku však již nebylo možné přestavit. V listopadu 1986 došlo k vyjmutí sjezdové výhybky směrem do Bolzanovy ulice, načež během rekonstrukce realizované od 1. 7. do 19. 11. 1988 došlo k úplnému odstranění výhybek z Bolzanovy ulice. Zřejmě v listopadu 1989 poté následovaly jazyky rozjezdové výhybky ve směru od Senovážného náměstí do „malé Opletalovy“. Během výluky probíhající od 4. do 15. 6. 1991 byly dále odstraněny všechny zbytky výhybek a kolejových přejezdů směrem do „malé Opletalovy“. Odpojené koleje v „malé Opletalově“ fyzicky existovaly ještě rok. Na přelomu května a června 1992 však byly při rekonstrukci komunikace odstraněny, a tak zde zůstaly nadále zachovány jen části protioblouků na začátku „velké Opletalovy“, které dříve směřovaly do „malé Opletalovy“.
Tramvajové koleje v „malé Opletalově“ tedy definitivně zmizely, nicméně stále zde byl ještě zmíněný manipulační úsek na „velké Opletalově“, který byl napojen pouze ve směru od Senovážného náměstí (v roce 1991 se dokonce dočkaly oblouky této manipulační tratě výměny, a to včetně výhybek). Tento úsek sloužil k provizornímu odstavování vozů, v roce 1992 jej krátce využívala historická tramvajová linka číslo 91 (od 6. 6. do 28. 9. 1992). K obracení tehdy na lince provozovaných sólo vozů docházelo na přejezdu na Bolzanově ulici. Zvažovalo se sice, že by mohlo dojít k vybudování přejezdu i přímo na „velké Opletalově“, nicméně tento záměr se nakonec neuskutečnil a linka č. 91 již hned v následující sezóně roku 1993 vyjela odlišnou trasou. Později (v r. 1998) se uvažovalo o možnosti využití odstavných kolejí tramvajovou linkou číslo 15, jež by byla obsluhována z tohoto důvodu výhradně vozy KT8D5. Také z tohoto záměru ale rovněž sešlo.
V rámci rekonstrukce Senovážného náměstí a přilehlého traťového úseku namísto toho došlo dne 5. 8. 2003 k odpojení torza tramvajové trati na „velké Opletalově“ a ke snesení trolejí a část sloužila nadále jako parkoviště (k tomuto účelu byla ostatně využívána již delší dobu). Zbytky kolejí zde však zůstaly zachovány až doposud.
Nyní se tramvaje na Opletalovu ulici zase vrátí, a to právě v těch místech, kde dosud ležely jejich pozůstatky, tj. na někdejší část „velké Opletalovy“. Napojení bude provedeno jen ve směru od Senovážného náměstí, přičemž dojde k vybudování cca 80 m nové tratě (na místě původní) a tramvajové zastávky. Ta bude sloužit pouze v případě potřeby, zejména při výlukách metra pro tramvajovou linku X-C, což se očekává již v příštím roce v souvislosti s výměnou stropní desky ve stanici Florenc (trasy C).
S vytrháváním tratě se mělo začít podle původních úvah již v rámci rekonstrukce tramvajové trati na úseku od Senovážného náměstí po Husineckou ulici, jež byla zahájena 21. 5. 2021. Nakonec však došlo v rámci této rekonstrukce pouze k vložení nových výhybek směrem do „velké Opletalovy“ a samotná rekonstrukce prostoru někdejšího parkoviště zahájena nebyla. Práce tak byly zahájeny až v listopadu 2021 (konkrétně v pondělí 15. 11.) s tím, že ukončení rekonstrukce bývalého tělesa je plánováno na 10. 12. 2021, načež se bude pokračovat výstavbou sloupů trakčního vedení a zavěšením troleje samotné. Předpokládá se, že celá trať by měla být hotová v polovině února 2022.
Do budoucna se počítá s tím, že trať bude prodloužena skrze Vrchlického sady před budovu hlavního nádraží s pokračováním dále směrem k Muzeu, kde už rovněž existují koleje připravené na napojení ve směru na Vinohrady a k I. P. Pavlova. Výstavba nové trati, která by de facto znamenala návrat spojení zničeného v roce 1978 a obnovení takřka původního okruhu první elektrické tramvajové tratě Elektrických podniků z roku 1897, byla schválena pražskými radními v březnu 2020 a s výstavbou se počítá v roce 2024. Při té příležitosti by měly být vloženy výhybky z „velké Opletalovy“ i směrem k Žižkovu, které v rámci červnové výluky na rozdíl od výhybek ve směru od Senovážného náměstí osazeny nebyly.